Projektování infravytápění

Projektování infravytápění
Projektování vytápění pomocí infrapanelů, návrh infratopení

Projektování infratopení

1. Dimenzování výkonu infrapanelů

Pokud budou infrapanely sloužit jako hlavní zdroj vytápění, je vhodné vycházet vždy  z výpočtu tepelných ztrát jednotlivých prostor dle ČSN 06 0210 (neplatná norma) - nově lze postupovat dle platné ČSN EN 12831, kde se používá termín "návrhový tepelný výkon místnosti". Pro ověření či pro porovnání je možné použít pomůcku pro výpočet výkonu topení.
 
Vzhledem k vlastnostem sálavého vytápění (způsob přenosu tepla z infrapanelu na předměty) je teoreticky možné při výpočtu snížit ztráty prosklenými plochami o cca 10% a normou doporučené teploty v místnostech až o 2°C. Vzhledem k lepší dynamice (rychlejšímu vytopení prostoru) je však vhodné zvýšit instalovaný příkon proti výpočtu o 15-20%. 
Pro zónové (zonální) elektrické infratopení je možné vycházet z  ČSN 06 0215 (účinnost normy byla k 1.11.2000 bez náhrady zrušena). Přesto lze z pravidel stanovených touto normou vycházet.
 

2. Umístění infrapanelů

Infrapanely se vhodné přednostně projektovat na stropní (případně do stropní) konstrukce a to vždy tak, aby počet infrapanelů odpovídal vytápěné ploše – čím větší podlahová plocha, tím větší plocha sálavých panelů.

Z hlediska rovnoměrného rozložení intenzity sálání je výhodné použít více panelů o menším výkonu a rovnoměrněji tak pokrýt vytápěný prostor. Malý počet příliš výkoných panelů může způsobit nepříjemné teplotní rozdíly ve vytápěném prostoru. 

Vzdálenost od vertikálních konstrukcí by měla být minimálně 0,6 - 1 m a je vhodné dodržet minimální instalační výšku dle doporučení výrobce, nebo úměrně k výkonu infrapanelu.

Některé Infrapanely lze umisťovat také pod úhlem (směřovat tok sálání - například šikmé podhledy v podkroví),  nebo do svislé polohy na obvodovou stěnu. Ve svislé poloze je však nutné počítat se zvýšením konvekční složky. Energie předaná panelem do prostoru se nemění, účinnost panelu se nemění, pouze se procentuálně sniží předávání tepla sáláním a zvýší se předání energie konvekcí.

Zvýšení konvekční složky může zlepšit dynamiku náběhu, ale nevýhodou je zvýšení rozdílu teploty vzduchu u podlahy a pod stropem. Při instalaci na stěnu je vhodné panely umisťit podobně jako běžné konvektory, tj. spodní hrana cca 20 cm nad podlahou. Při tomto umístění dochází ke konvekčnímu ohřátí chladného vzduchu u podlahy, a zároveň k sálavému ohřevu předmětů ve spodní polovině místnosti.
Infrapanely by neměly být zastavěny nábytkem (sedací souprava apod.), zastínění panelu překážkou omezí předávání tepelné energie z panelu do místnosti.

Odeslat článek známému   Vytisknout