Časté dotazy, kolik vytopí...

Časté dotazy, kolik vytopí...
Časté otázky a odpovědi z oblasti použití infračerveného vytápění a ohřevu. 
 
Návody, videomanuály, kalkulátor výpočtu výkonu topení , porovnávací testy v technické části eshopu 
v levé spodní sekci Informace pro Vás.
 

Kolik stojí provoz elektrického vytápění domu

Skutečné náklady na provoz domů a bytů naleznete v našich referencích na webu http://www.joto.cz/inpage/reference/
 


Jak výkonný infrapanel budu potřebovat?

Pro přesné stanovení výkonu topení je vždy vhodné postupovat podle vypočtených tepelných ztrát objektu. Pro rychlé orientační stanovení výkonu infrapanelu jsme pro Vás připravili pomůcku pro výpočet výkonu infrapanelů.


Lze použít panel IRC 575T bez regulátoru IRT?

Panel má instalovanou teplotní sondu, na základě které udržuje regulátor IRT nastavenou teplotu.
Pokud zapojíte panel bez regulátoru může dojít po určité době v horkém prostředí (sauna) k přehřátí panelu a jeho nevratnému poškození.


Zajímalo by mě jak velkou místnost vytopí jednotlivé infračervené topné panely.

Při určování, jak výkonný panel je vhodný do konkrétní místnosti, se vždy doporučeno vycházet ze skutečných tepelných ztrát daného prostoru. Pro přibližné, rychlé stanovení výkonu infrapanelů můžete použít pomůcku pro výpočet výkonu infrapanelů.


Kolik m3 vytopí infrapanel. Tato důležitá informace není nikde uvedena. Uvažuji o změně vytápění bytu, chtěla abych zjistit spotřebu elektřiny (za 1 hod.) provozu panelu v závislosti na příkon, aby bylo přijemně vytopeno.  Děkuji za detailnější zprávu.

K otázce kolik vytopí jeden panel - celkový výkon všech panelů (nebo topení obecně) se počítá podle skutečných tepelných ztrát bytu, který chcete vytápět. Jiné je to u nových nízkoenergetických domů, kde se výkon panelů pohybuje 5 - 20W/m3, jiné je to u domů starších nezateplených, kde se výkon potřebný pro vytápění pohybuje 30 - 60W/m3.
Návrh vytápění a předpokládané náklady na provoz jsou součástí naší nabídky.

Okamžitá spotřeba panelů je dána jejich příkonem, např. panel s celkovým příkonem 1000W spotřebuje za 1 hodinu provozu 1kWh elektrické energie.
Celková spotřeba energie na vytápění Vašeho bytuza rok je pak dána celkovými tepelnými ztrátami vytápěného prostoru za rok.
 


Dobrý den, zaujala mě velmi Vaše nabídka. Potřebuji topení pro rodinný dům a zajímalo by mě, jak velkou místnost tento váš panel zvládne v průměrné zimě vytopit - Infračervený topný panel s povrchem THERMOCRYSTAL Kód: ECOSUN-300U.

Při návrhu vytápění RD doporučuji vycházet z tepelných ztrát daného domu. Nelze proto takto jednoznačně zodpovědně určit prostor, který vytopí např. ECOSUN 300U. Hodnota výkonu panelů na m3 prostoru v závislosti na tepelně-izolačních vlastnostech prostoru bývá obvykle v rozmezí 15-35W/m3. 
V případě zájmu Vám rádi zpracujeme nabídku včetně návrhu vhodné regulace.


Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda je možno dodat sálavý skleněný panel GR zrcadlo, ale né matné. Rád bych jej použil do koupelny a zdá se mi, že matné by nebylo vhodné.

Panel GR v provedení zrcadlo je možné použít do koupelny, ale používat jej jako zrcadlo nedoporučuji. 
Důvody jsou zejména dva:
1. panel není zrcadlově lesklý jako standardní zrcadlo, ale částečně matný.
2. panely jsou primárně určeny k vytápění a jejich sálavý efekt vám při pohledu zblízka (což je u zrcadla běžné) nemusí být příjemný.
Pokud se jedná o zamezení pocení běžných zrcadel, lze použít samolepící topnou folii k tomuto určenou, která se nalepí na zadní stěnu klasického zrcadla a vyhřátím tohoto zrcadla zamezí kondenzaci vody na jeho povrchu.
folie na zrcadla dodáváme o rozměrech:
274x252 mm 
274x574 mm 
524x519 mm 
524x1004 mm
délka přívodu 1m, krytí IP44, třída izolace II
 


Co je infračervené záření ?

Infračervené záření je část elektromagnetického spektra mezi viditelným světlem a rádiovými vlnami. Infračervené záření má schopnost ohřívat lidi a objekty přímo, bez potřeby ohřívat vzduch mezi zářičem a ohřívaným tělesem. 
Infračervené záření (780 nm - 0,1 mm) objevil roku 1800 anglický astronom Sir William Herschel (1738-1822). Zkoumal neviditelnou část slunečního záření a zjistil, že červená část spektra ohřívá povrch lépe než modrá. Tato skutečnost mnohem později podnítila snahu využít infračervené záření pro vytápění a ohřívání. Zvláště, když dnes víme, že neviditelné infračervené vlnění je původcem více než 50% tepla na planetě. 
Infračervené záření je částí světelného spektra vytvářeného sluncem. Tento typ záření je lidskému oku neviditelný, ale jeho tepelné účinky jsou obrovské. Infračervené paprsky vyvolávající pocit tepla jsou přitom zářením pozitivním a nelze je srovnávat s ultrafialovým, mikrovlnným nebo rentgenovým zářením.


Co jsou tepelné zářiče a jak se rozdělují ?

Tepelné zářiče jsou zdroje infračerveného záření. Elektrické tepelné zářiče je možné rozdělit na dlouhovlnné, středovlnné, a krátkovlnné, v závislosti v jaké části infračerveného spektra tepelný zářič vyzařuje největší část svého výkonu. Další důležité vlastnosti podle kterých lze zářiče rozdělovat jsou: napájecí napětí, příkon, krytí, typ a vlastnosti odrazového reflektoru, celkové provedení. Vlnová délka je jeden z nejdůležitějších parametrů pro vhodnost použití zářiče pro konkrétní vytápění.
 


Jaký je rozdíl mezi infračerveným a teplovzdušným vytápěním ?

Infračervené vytápění - záření má obecně schopnost ohřívat lidi a předměty bez toho, aby musel být zahřátý vzduch mezi tepelným zářičem a objektem. U teplovzdušného vytápění musí být nejdříve zahřátý vzduch od zdroje, až poté se ze vzduchu předává teplo objektům. Teplý vzduch stoupá v místnostech vzhůru, kde je nevyužitý, hromadí se u stropní konstrukce a zvyšuje tak teplotní ztráty objektu. Ve venkovních prostorách se rychle rozptýlí. Teplovzdušné vytápění  je proto zejména v nedostatečně tepelně izolovaných objektech extrémně neúčinné, a tím i neekonomické.


Je infračervené záření škodlivé ?

Ne. Infračervené záření má čistě tepelný účinek. Neobsahuje žádné škodlivé paprsky jako ultrafialové, nebo mikrovlnné záření. Krátkovlnné a středovlnné tepelné zářiče emitují také část světelného spektra. Z těchto důvodů jsou kvalitnější komerční zářiče vybaveny trubicemi s filtrem např. zlatý, rubínový či jantarový pro potlačení této světelné složky. Tepelný účinek je tímto filtrem nedotčen. Dlouhovlnné zářiče (tzv. sálavé panely či infrapanely) pracují s nižšími teplotami, vyzařují na delších vlnových délkách a "světelný efekt" se u nich proto nevyskytuje.


Je možné infračervené vytápění klasifikovat jako energeticky účinné ?

Obecně ano! Přestup tepla je mnohem účinnější než konvenční teplovzdušné vytápění. Konvenční vytápění vyžaduje zdroj, který nejdříve ohřeje vzduch, a od vzduchu se postupně ohřívají další objekty. Ztráty spojené s těmito přestupy tepla jsou poměrně velké. Infračervený přenos tepla je mnohem účinnější.
Celkovou účinnost však velmi ovlivňuje správný návrh systému, zejména pak volba správné vlnové délky a typu použitého tepelného zářiče pro danou aplikaci, správné umístění.
Velmi důležité je vhodné řízení a regulace zářičů či sálavých panelů.


Jak infračervený zářič ohřívá lidi venku?

Infračervený tepelný zářič má schopnost ohřívat osoby bez toho, aby nejprve ohřál vzduch mezi zářičem a lidmi. Této schopnosti moderních zářičů je možné využít právě ve venkovních prostorách, jako jsou terasy, pergoly atp. Pro vytápění ve venkovním prostředí je však nutné použít výhradně krátkovlnné tepelné zářiče, ostatní typy jsou méně účinné a tím neekonomické.


Je možné porovnat elektrické a plynové tepelné zářiče?

Plynové tepelné zářiče mají obecně delší vlnovou délku vyzařování než krátkovlnné elektrické tepelné zářiče, ohřívají více vzduch proto jsou méně účinné. Plynové zářiče se vyznačují také přidruženými ztrátami způsobené spalováním, a produkují vedlejší produkty jako je kysličník uhličitý a voda, což může být problém zejména ve vnitřním prostředí. Elektrické tepelné zářiče tyto nedostatky nemají. Plynová zařízení obecně vyžadují odbornou údržbu a servis což jejich provoz dále prodražuje. Elektrické infračervené zářiče ve srovnání s plynovými vyžadují velmi malou nebo žádnou údržbu.


Proč infračervený tepelný zářič tak dobře suší barvy na bázi vody ?

Každý materiál má vlastní charakteristickou schopnost absorbovat infračervené záření. To znamená že absorbuje jistou vlnovou délku lépe než jinou. Voda obsažená v barvách na vodní bázi má tendenci nejvíce absorbovat infračervené záření o vlnové délce cca 2-4 mikrony. Pokud použijete tepelný zářič, který má peek vlnové délky právě v tomto pásmu, to znamená že bude přesně odpovídat vlnové délce 2-4 mikrony, bude molekula vody absorbovat skrze barvu maximum energie ze zářiče a začne vibrovat. Touto vibrací dojde velmi rychle k jejímu zahřátí a začne vystupovat skrz barvu k povrchu, kde se rychle odpaří. Tím dojde k rychlému odpaření vody z barvy a barva je suchá. Tento proces je velmi rychlý a tím i efektivní.


Jaký je rozdíl mezi quartzovým, halogenovým, či T3 zářičem? 

Ve všech případech se jedná o krátkovlnné infračervené zářiče vyzařující ve spektru 0.8-1.4µm. Výrobci pro odlišení svých produktů používají často různé marketingové označení svých produktů. Odlišnosti však mohou být výrazné v konstrukci trubic a mechanickém provedení zářičů.


Kam mohu vyhodit starý, již nepotřebný elektrospotřebič?

Zpětný bezplatný odběr a ekologickou likvidace vysloužilých elektrospotřebičů zajišťuje společnost ELEKTROWIN.
Seznam míst zpětného odběru naleznete zde : www.elektrowin.cz

Odeslat článek známému   Vytisknout